Współczesne metody leczenia dzieci

Różne metody rehabilitacji

Jeśli zauważymy u swoich pociech jakieś nieprawidłowości, coś nas zaniepokoi – pamiętajmy, nigdy nie czekajmy. Po zaobserwowaniu problemów tylko jak najszybsze działanie będzie odpowiednią taktyką. Ne liczmy na to, że jakimś cudem problemy same z siebie znikną. Najlepiej w sytuacji, gdy widzimy jakieś nieprawidłowości udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub od razu do rehabilitanta. Osoby z odpowiednim doświadczeniem będą doskonale wiedziały, jaka rehabilitacja niemowląt targówek będzie odpowiednia. Do najbardziej popularnych metod rehabilitacji najmłodszych zalicza się metodę Vojty, Peto, NDT Bobath, PNF, KINESIOTAPING. Spróbujemy niektóre z nich scharakteryzować niżej.

Metoda Vojty

Nazywa się ją aktywacją bez treningu. W tej metodzie nie trenuje się poszczególnych funkcji ruchowych jak np. chwytanie. Odpowiednio dostosowuje się bazę wzorców ruchowych pozwalających pacjentowi na jego adekwatne wykorzystanie w zależności od rozwoju psychicznego. Za jej cel stawia się stworzenie zupełnie nowej drogi nerwowej , która ma na celu zastąpienie ścieżkę uszkodzoną przez różnego rodzaju uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Dzięki temu odpowiednio pobudza się układ nerwowy. W tej terapii drażni się różne punkty ciała, dzięki czemu wywołuje się napięcie mięśniowe. Rozciągając jeden mięsień otrzymujemy reakcję skurczową, ta zaś przenosi się na następny mięsień i do chodzi do tzw. reakcji łańcuchowej.

NDT-Bobath

Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych, uznanych i najczęściej stosowanych metod rehabilitacji. Stworzona została przez Bertę i Karla Bobath dość dawno temu, gdyż w latach czterdziestych ubiegłego wieku. Za cel tej terapii stawia się stworzenie jakości ruchu, która jak najbardziej będzie zbliżona do normalizacji i poprawy napięcia mięśniowego. Usuwa się w niej nieprawidłowe reakcje odruchowe. Uznaje się tę metodę za bardzo przyjazną i stosuje głównie u dzieci oraz niemowląt. Oczywiście, jak każda inna terapia, najpierw jest ona stosowanie przygotowywana przez doświadczonego rehabilitanta po odpowiednim wywiadzie. Uwzględnia się w tej koncepcji plastyczność mózgu dziecka, co jest podstawią skuteczności tej terapii. Stąd kluczowe jest rozpoczęcie jej w jak najmłodszym wieku, aby osiągnąć jak najlepsze efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *